הולך בצל

על ההקלטות הראשונות של אריאל זילבר בצרפת, בתחילת שנות ה-70, דיברנו באחד מהפוסטים הראשונים של זה מסתובב. הנה עוד תקליטון שלו שהוקלט ב-72′, שנה אחרי הסינגל הראשון, Movie Instead\When it’s Time, ובניגוד לקודמו לא הודפס בישראל.
שני השירים בתקליטון יהיו מוכרים מאוד לאוזן המקומית. הראשון, Tweedle and Fiddle, הוא גירסה אנגלית ל”האישה היחידה בחיי” שזילבר כתב לגששים, אבל מה שמעניין בו במיוחד זה שהעיבוד בגרסה הזאת של השיר הוליד בהמשך הדרך להיט נוסף, “ישראלים מצחיקים”, שזילבר הקליט ב-1978 לסרט מתיחות באותו שם; השני, Wheel Chair, גם הוא גירסה אנגלית לשיר מוכר, הפעם “הולך בטל” שיוקלט בגרסתו המוכרת בעברית רק ארבע שנים מאוחר יותר. כאן העיבוד שונה לגמרי, אבל הגרוב אותו גרוב פופי מקפיץ שבגללו, או בגלל היעדרו, או בשל סלידתם של חברי תמוז האחרים ממנו, או איזה סיפור שתבחרו לאמץ, הגיעה הלהקה ההיא לסוף דרכה בתוך זמן קצר מאוד. גם בצורתו המוכרת, “הולך בטל” הוא בן חורג באלבום של תמוז שרובו כובד ראש רוקי. אפילו את הביצוע המאוחר של זילבר ל“אהבה שקטה”, באלבום שלו עם להקת ברוש, אפשר להבין כביקורת על הכיוון שלקחה תמוז.
במומה יודעים לספר שהשותף היצירתי של זילבר בקטעים האלה הוא אריה זכריאש, גיטריסט ובסיסט שהיה חבר להקת הקצב “הכוכבים הכחולים”, ובאותם ימים ניגן עם רבקה זוהר (שהקליטה באותו זמן גירסה משלה ל”בטי בם”, במלים אחרות). זכריאש וזילבר חתומים יחד על הלחנים והעיבודים לשני השירים בתקליטון, גם על Wheel Chair, שבאופן מסקרן הקרדיט על גרסתו העברית באלבום של תמוז ניתן לזילבר לבדו. המפיק הוא אלן קרייף, שהיה אמרגנו של מייק בראנט ופרש חסות על זילבר הצעיר בזמן ששהה בצרפת. הגיחה האירופית של זילבר החזיקה מעמד עוד שנה והניבה עוד תקליטון אחד (עם גרסה בצרפתית למה שאנחנו מכירים כ“ברוש”). אחר כך זילבר חזר ארצה ומשם הסיפור ידוע.
עוד פרט מעניין: הקלטות הסינגל נעשו כאמור בצרפת, אבל העותק שבידי דווקא גרמני, ונושא את הלוגו של חברת Hansa, אולפן ולייבל גרמני גדול שטיפל בהרבה מאוד שמות גדולים בין שנות ה-60 לשנות ה-90. דיוויד בואי הקליט את אלבומי “טרילוגיית ברלין” שלו באולפנים של האנסה, כפי שעשו גם בוני אם ומודרן טוקינג, להבדיל. במקרה של זילבר, בכל אופן, סביר להניח שחלקה של האנסה מתמצה בהדפסת התקליטון ובהפצתו.

אריאל זילבר, Tweedle and Fiddle\Wheel Chair
הוקלט: 1972
הדפסה מקורית (צרפת): Charles Talar 80.001
הדפסה גרמנית: Hansa 12654AT
מפיק: אלן קרייף

Tweedle and Fiddle (אריאל זילבר/אריה זכריאש)
[audio: http://mistovev.haoneg.com/files/all/1.%20Ariel%20Silber%20-%20%20Tweedle%20And%20Fiddle.mp3]
הורדה

Wheel Chair (אריאל זילבר/אריה זכריאש)
[audio: http://mistovev.haoneg.com/files/all/2.%20Ariel%20Silber%20-%20%20Wheel%20Chair.mp3]
הורדה

האזינו למיקסטייפ עם כל השירים (כמעט) שזילבר הקליט או כתב לאמנים אחרים באירופה.

עדכון: הקורא הוותיק רונן רחמוט שלח לי תמונות של ההוצאה הצרפתית המקורית של התקליטון והנה הן לפניכם. הלוגו בפינה הימנית התחתונה מעיד שהתקליטון יצא בחברת התקליטים של צ’רלס טלאר. תודה, רונן.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

20 Responses to הולך בצל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.