אף אחד לא מרגיש

הנה בנאדם שהתואר גיבור-לא-מושר קטן עליו: שלושה עשורים אחרי שפוצץ פה מצעדים, ו-22 אחרי שנמצא מת בדירה קטנה בדרום תל אביב, שמוליק צ’יזיק [מומה, ויקי אבל אל תצפו להרבה] הוא כנראה עושה הלהיטים הנשכח ביותר שלנו. היבול שלו אמנם לא מאוד גדול, והשנים שבהן פעל והצליח היו מעטות, אבל כמעט כל שיר שלו הוא כיתת אמן של גאונות פופ, וסביר להניח שלולא מת כה צעיר – ולא פחות מזה, אם לא היה סובל בשנותיו האחרונות ממחלת נפש שהביאה אותו לאישפוזים חוזרים ונשנים – הוא היה מגיע די רחוק. רשימה חלקית: רוצי שמוליק (מילים ולחן), תני לי מחסה, שיר הזרוק ובחברה להגנת הטבע עם אריאל זילבר; סיון של יגאל בשן (אחלה סולו של בודגוב, סתם למקרה שאתם קופצים לשם). אפילו "סיבה למסיבה" מפסטיבל שירי הילדים הוא לחן שלו. הייתם מצפים שעם קטלוג כזה כבר יהיו בשוק שניים שלושה אוספים של צ’יזיק, אבל תראו מה זה: אין.

זה שאין אף דיסק של צ’יזיק בשוק משאיר בצל גם את שני השירים שהוציא כמבצע ב-’84. המוכר שבהם, אף אחד לא מזיל דמעה, קבור באיזה אוסף סבנטיז שמי יודע אם עדיין אפשר להשיג, או אם יש מישהו שמנסה. הבי-סייד, מישהו אוהב אותך, פשוט נכחד. לגבי הצד ב’ האבדה אולי לא גדולה כל כך: השיר עצמו די זניח, וצ’יזיק הוא, איך לומר, לא המבצע הכי כריזמטי בעולם. אבל "אף אחד" הוא מאסטרפיס, ואף אחד לא יכול לשיר אותו בשילוב משכנע כל כך של פגיעות וגבריות כמו שצ’יזיק עושה כאן (ולראייה, אריק איינשטיין כיסה את השיר הזה יפה ב"רגעים" מ-2006, ואפילו הוא לא הגיע לאותה לפיתת גרון שצ’יזיק מפליא להשיג).

הנסיבות שהובילו להקלטות האלה היו בסך הכל די מקריות. צ’יזיק, שהיה באותו הזמן השם החם אחרי "בחברה להגנת הטבע", רצה לשיר שנים אבל התבייש. חברת סי.בי.אס שיזמה ניסיון להעיר את שוק התקליטונים בחרה בו – האמת, מתוך הגיון שאני די מתקשה להתחקות אחריו – כדי להוביל את הריליס הראשון בסדרת התקליטונים החדשה. ותראו איזה צוות הביאו לו: המפיק המוזיקלי שגויס לפרויקט היה יהודה עדר, והנגנים הם עדר עצמו ואיתן גידרון בגיטרות, אלון אולארצ’יק בבס, אלון הלל תופים ומשה לוי באחלה האמונד שבעולם. יהודית רביץ ומזי כהן שרות קולות רקע. חתיכת להקה.

ממה שאני זוכר, "אף אחד לא מזיל דמעה" הושמע די הרבה. אני אפילו זוכר במעורפל את צ’יזיק שר אותו ב"עד פופ" או משהו כזה. למרות כמה דיבורים על אלבום בסוף לא היה לתקליטון הזה המשך למרות שכנראה יש או לפחות היתה קלטת פרטית שהכילה חמישה שירים שבהם צ’יזיק שר, וזילבר מלווה בפסנתר. אגב, מסדרת התקליטונים ההיא לא יצא הרבה. ככל הידוע לי היה בה רק תקליטון אחד נוסף: "התחלה חדשה/ סרט במקום" של בנזין.

שמוליק צ’יזיק – אף אחד לא מזיל דמעה

[audio:http://mistovev.haoneg.com/files/chisik/shmulik%20chisik%20-%20af%20echad%20lo%20mezil%20dimaa.mp3]

שמוליק צ’יזיק – מישהו אוהב אותך

[audio:http://mistovev.haoneg.com/files/chisik/shmulik%20chisik%20-%20mishehu%20ohev%20otach.mp3]
שמוליק צ’יזיק, אף אחד לא מזיל דמעה/ מישהו אוהב אותך, 1984
סינגל “7, סי.בי.אס 4827
עיבוד והפקה מוזיקלית: יהודה עדר
הקלטה: טריטון
טכנאי: איתמר גפני
מפיקה: אתי אנטה
צילום עטיפה: ורדי כהנא

האזנה נוספת: אריאל זילבר, איך עפות המחשבות; יזהר אשדות, מה תאמרי; שמוליק קראוס, מונה; להקת הנח”ל, שרית הספרית. שככה יהיה לי טוב.

הרשמו למיילינג ליסט של זה מסתובב ותקבלו מייל כשהפוסטים הבאים עולים. דברים זזים פה מהר, אתם יודעים.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

8 Responses to אף אחד לא מרגיש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.